باک بزرگ مزاحم

 

     حتماً دیده اید بعضی­ها عشق اتومبیل دارند و کلی ظاهر یک اتومبیل معمولی را تغییر می­هند که زیباتر جلوه کند. امّا آیا تا به حال دیده اید که کسی درب صندوق عقب اتومبیلش را برداشته و جای آن یک باک بنزین 200 لیتری نصب کند؟!  امروزه در اگر در جاده، تازه یک پمپ بنزین را رد کرده باشید و چراغ بنزین اتومبیلتان روشن شود باز برنمی گردید. چون یقین دارید قبل از تمام شدن بنزین به جایگاه بنزین بعدی می­رسید. پس باک بزرگ برای چی؟

     حال اگر این اتومبیل عجیب الخلقه را ببینید، مطمئناً فکر خواهید کرد صاحب آن، فردی کاملاً ناآگاه است. چون هر کسی، اگر با فن مکانیک اتومبیل هم آشنا نباشد، باز می داند که نصب باک 200 لیتری، وزن زیادی به چرخ های عقب وارد کرده و منجر به آسیب رساندن به قطعات چرخ ها، فرسایش تایر، افزایش مصرف سوخت و کم شدن شتاب می­گردد. علاوه بر این امکان استفاده از فضای صندوق عقب و زیبائی ظاهر اتومبیل نیز از بین می رود. گذشته از همه اینها ضرورتی برای این عمل نیست که اگر ضرورت داشت، شرکت سازنده، این کار را با ظاهری شکیل­تر انجام می­داد.

 http://www.shahid-ojan.ir/files/shahidQQQQojan/image/P_Gif/

     خدائی که انسان را در کمال علم و آگاهی و قدرت خلق کرده و خود به این خلقتش افتخار می کند (مؤمنون-١٤)؛ وجود شکم بزرگ! را برای انسان لازم ندانسته است. شکمی که منشاء بسیاری از بیماری ­ها است. ظاهرش زشت است. لباس ها را بد قواره می ­کند و باعث عدم چالاکی فرد می گردد. برای مثال چند ورزشکار با شکم بزرگ دیده اید که پرش ارتفاع کار کنند؟ حال این شکم مزیتی هم دارد؟ آماده کردن این همه سوخت با این شکم! برای بدن ضرورتی دارد؟ امروزه در هر لحظه و هر مکان، دسترسی به غذا وجود دارد. غذای اضافه، با کار اضافه معده، روده و سایر بخش­ های دستگاه گوارش، هضم و جذب شده و به جای آنکه برای بدن مفید باشد، در بافت­ ها به صورت چربی ذخیره می­ گردد. کار قلب، کلیه، کبد، شش ها و بسیاری از اعضای بدن را زیاد می­ کند. باعث رسوب کلسترول در جداره رگ ­ها و ایجاد بیماری ­های مختلف از جمله دیابت می ­گردد. با کاهش چالاکی انسان، منشاء عوارض دیگری نیز می­ گردد. مسلماً پزشکان قادرند ده­ ها عیب دیگر برای شکم بزرگ برشمارند و شاید عیوبی نیز باشد که هنوز بر علم پوشیده مانده باشد.

http://www.shahid-ojan.ir/files/shahidQQQQojan/image/P_Gif/ 

     عامل اصلی این مشکل بزرگ! شهوت شکم می­ باشد. انسان از طعم غذا خوشش می­ آید و می ­خورد و می ­خورد و می ­خورد و منجر به این می­ شود که سلامتی و بسیاری از لذّت ­های زندگی، فدای لذّت خوردن گردد. از دوست عزیزی که مبتلا به دیابت شده بود علّت را پرسیدم. گفت: « سر سفره آنقدر می ­خوردم که دیگر جائی برای خوردن نداشتم. » و اکنون آن لذّت مبدّل به عذاب گشته است.

     اگر نخواهیم گرفتار این بیراهه شویم، باید مراقبت کنیم که از جاده اسلام خارج نگردیم. اسلام برای آداب خوردن دستورات مختلفی دارد و علاوه بر دقّت در نوع غذا و حلال بودن آن، به نکاتی دیگر نیز اشاره دارد. آنچه در زیر آمده است بخشی از فصل دوم باب سوم کتاب حلیه المتقین می­باشد.

 

حـضـرت محمّد (ص): مومن با یک شکم چیز می ­خورد و کافر با هفت شکم.

 

حـضـرت محمّد (ص): هر که در دنیا سیرتر است در قیامت گرسنه تر است.

 

حـضـرت محمّد (ص): هیچ چیز را خدا دشمن نمی­ دارد به مانند شکم پر از طعام.

 

حـضـرت محمّد (ص): با سیرى چیزى خوردن باعث بیماری پیسى است.

 

امام موسى کاظم (ع): اگر مردم در طعام خوردن میانه رو باشند، همیشه بدن ایشان صحیح باشد.

 

امام جعفر صادق (ع): سه چیز است که خدا دشمن دارد ...... و خوردن طعام در هنگام سیرى.

 

امـام جعفر صادق (ع): آدمى را ناچار است از طعامى که به آن قـوّت بـیـابـد و هـرگـاه طـعـامـى خـورد باید یک سوم شکم را براى طعام قرار دهد.

 

     امروزه تکنولوژی روز باعث شده بسیاری از ما بتوانیم روی مبل لم داده و حتی برای جواب دادن به تلفن یا تعویض کانال تلویزیون زحمت بلند شدن از جا را به خودمان ندهیم و همزمان با تماشای تلویزیون از انواع تنقّلات استفاده کرده و دائماً معده­ مان را پر کنیم. پس لازم است با دقت بیشتر در جاده اسلام برانیم و با ورزش و فعالیت های جسمی از عوارض تکنولوژی بکاهیم. ریزه­ خواری تاثیر بیشتری در چاق شدن دارد و به همین علّت سفارش شده تا کاملاً گرسنه نشدیم چیزی نخوریم و قبل از سیر شدن از خوردن دست بکشیم.

 http://www.shahid-ojan.ir/files/shahidQQQQojan/image/P_Gif/

یادتان باشد کوچک نگاه داشتن شکم راحت تر از کوچک کردن شکم است.