سلطان الواعظین شیرازی

http://image.parsijoo.ir/

از آن روز كه دشمنان دین حنیف اسلام و متعصبان نابخرد، بنای عداوت را با تشیع گذاشتند و از آن زمان كه باران طعنه های جهل و تعصب بر سر شیعه باریدن گرفته است، هماره مردانی بلند همت و راست قامت بوده اند كه سینه ستبر خویش را در برابر تیر دشمنان سپر كرده اند.

عالم ربانی، دانشمند فرزانه، سید جلیل، خطیب شهید، مدافع حریم تشیع، خادم مخلص و عاشق پاكباخته مرام اهل بیت علیهم السلام، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد سلطان الواعظین شیرازی (قدس سره)، از زمره حامیان و مدافعان مرزهای خونرنگ حرم تشیع است.

https://cdn.mashreghnews.ir/old/files/fa/news_albums/352758/18395/resized/

خلاصه زندگینامه

مرحوم «سید محمد بن علی اکبر» مشهور به «سلطان الواعظین شیرازی» فرزند اشرف الواعظين حاج علي اکبر در سال 1314 قمری در تهران متولد شد و مقدمات را در تهران فرا گرفت. سپس در 12 سالگي به همراه پدرش به عراق رفت و مدت دو سال در کربلا، سطوح متوسطه را خواند. آنگاه در خدمت پدر به کرمانشاه عزيمت نموده و به تبليغ شريعت پرداخت. 

سيد محمد براي تکميل علم و کمال خويش به کشورهاي عراق، سوريه، فلسطين، اردن، مصر و هندوستان مسافرت نموده و با گروه هاي بسياري از يهوديان، مسيحيان، برهمائيان و مسلمانان اهل سنّت و غیره مناظرات ديني و مذهبي داشت.

علاوه بر آن، آثار گرانبهايي از وي به جاي مانده که صد مقاله سلطاني در رد بر يهود و نصارا و نيز گروه رستگاران يا فرقه ناجيه در دو جلد از آن جمله اند.

مرحوم سلطان الواعظین، در ربیع الاول سال 1345 قمری درحالی که سی و یک سال داشت، بعد از تشرف به حج از طریق دریا، به کراچی و دیگر شهرهای مهم هند و پاکستان رفته و بنا به درخواست دوستان خود و با توجه به شهرتی که داشت، جلسات مناظره متعددی با علمای هندو و سایر مذاهب اسلامی برگزار می کند. 

از جمله آن ها جلسه ای بود که در حضور گاندی برگزار شده، با پیروزی او به اتمام رسیده و در جراید آن روزگار هند چاپ می شود.

 

http://www.iichs.ir/upload/image/139503/orginal/

در شعبان همان سال به دعوت «سید عنایت علیشاه نقوی» (مدیر هفته نامه ای در نجف) و «محمد سرور خان» (از با نفوذترین افراد خاندان قزلباش پاکستان) برای اجرای تنها برنامه سخنرانی عمومی خود به زبان فارسی در هند، «سیالکوت» و از آنجا به «پیشاور» پاکستان که در مرز افغانستان واقع شده می رود.

جلسات سخنرانی، عصرها در حسینه مرحوم «عادل بیک رسالدار» با موضوع «اثبات امامت» برگزار می شد و گاهی تا سه ساعت به طول می انجامید!

روزی دو نفر از روحانیان اهل سنت به نام های «حافظ محمد رشید» و «شیخ عبدالسلام» که اهل کابل بودند، به ملاقات ایشان آمده و تا ده شب مشغول مناظره می شوند. این جلسات که در منزل شخصی به نام «میرزا یعقوب علی» برگزار می شد و تا شش ساعت و گاه تا طلوع فجر ادامه می یافت، با حضور چهار نفر خبرنگار و حدود دویست مستمع شیعه و سنی اهمیتی یافته و گزارش آن هر روز صبح در جراید منتشر می گردید.

https://cdn.mashreghnews.ir/old/files/fa/news_albums/352758/18395/resized/

بعدها خود سلطان الواعظین از روی گزارشات چاپ شده در جراید، این مناظرات را در کتابی به نام «شب های پیشاور» مرتب و چاپ کرد.

مرحوم سلطان الواعظين شيرازي سرانجام در مهر ماه 1350 در 75 سالگي در تهران درگذشت و با تشييع با شکوهي در مقبره ابوحسين به خاک سپرده شد. 

http://www.iichs.ir/Upload/Image/139503/Orginal/

http://shahid-ojan.ir/files/shahidQQQQojan/image/P_Gif/

معرفی سلطان الواعظین در سایت سراج اندیشه

معرفی سلطان الواعظین در سایت حوزه